תיאור התופעה

הרב חיים מיכאל דב וייסמנדל זצ"ל בספרו "תורת חמד" הציג דוגמאות לנושאים שונים הרמוזים בתורה בדילוגי אותיות דוגמאות כאלה מופיעים בספרו "תורת חמד" למשל:
"…ואם תחשוב מן הי״ו של בראשית שהוא התחלת התורה הקדושה, תקס״ז אותיות, תגיע לאות וי״ו — ומן הוי״ו תספור עוד תקס״ז אותיות, תגיע לאות רי״ש — ומן הרי״ש תספור עוד תקס״ז אותיות, תגיע לאות ה״א — היינו תורה".
בהמשך הספר מוצגים דילוגים נוספים היוצרים את המילה "תורה" דומה שהדוגמא המפורסמת ביותר של הרב וייסמנדל היא הופעת המילה "תורה" בדילוג 49 אותיות או 50 אותיות בתחילת ובסוף החומשים בראשית, שמות במדבר ודברים.
חשוב להדגיש כי טענה אודות הצפנת מידע בתורה בדילוגי אותיות היא קדומה הרבה יותר. בעניין זה ראוי לציין את מאמרו הנפלא של דורון ויצטום שהתפרסם באתר שלו.
ממצאיו של הרב וייסמנדל שימשו מקור השראה למחקרים שבוצעו עשרות שנים לאחר שנחשפו, עת התאפשר שימוש במחשב. החוקרים ניסו להוכיח קיומה של הצפנת אינפורמציה בתורה בדילוגי אותיות.
בשנת 1994 פירסמו שלושה חוקרים, דורון ויצטום, אליהו ריפס ויואב רוזנברג מאמר בעתון Statistical Science המוכיח לטענתם כי קיימת הצפנת אינפורמציה בתורה בדילוגי אותיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>